Σκοπός- Παιδαγωγική Αξία

Το blog, όπως φανερώνει και ο τίτλος, απευθύνεται κυρίως  σε μαθητές και καθηγητές της Β τάξης του Γυμνασίου. Σκοπός  είναι να δημιουργήσουμε μια σελίδα, όπου οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να αναζητήσουν οτιδήποτε χρειάζονται σχετικά με τα κεφάλαια της ύλης. Θα περιλαμβάνει αναλυτικά την ύλη της τάξης, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, διάφορες επαναληπτικές ασκήσεις, επαναληπτικά διαγωνίσματα, σύντομα quiz που στο τέλος θα δίνουν και τη σωστή απάντηση, βίντεο που θα δείχνουν βήμα βήμα την επίλυση ασκήσεων καθώς και πολλές άλλες δημοσιεύσεις.

Οι μαθητές θα μπορούν να σχολιάζουν τις δημοσιεύσεις συμμετέχοντας ενεργά στη εξέλιξη του ιστολογίου. Έτσι, τα κίνητρα τους για μάθηση θα αυξηθούν, αφού θα νιώθουν συνδημιουργοί της γνώσης. Τέλος, θα εμπλουτίζονται οι γνωστικές τους ικανότητες σχετικά με το εκάστοτε αντικείμενο αφού θα μπορούν να λύσουν τις απορίες τους χρησιμοποιώντας το αναρτώμενο υλικό αλλά θα εξελίσσονται και οι ψηφιακές τους δεξιότητες αφού θα χρησιμοποιήσουν πολυμεσικό υλικό.