Ονομάζομαι Ειρήνη Ζαρόγιαννου και είμαι Μηχανικός Πληροφορικής και δημιουργός αυτού εδώ του ιστολογίου. Έχω παρακολουθήσει εκπαιδευτικά σεμινάρια πάνω στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση, την STEM Εκπαίδευση, την Τεχνητή Νοημοσύνη στην Εκπαίδευση κ.α. και συνεχίζω να επιμορφώνομαι, ως ανήσυχο πνεύμα που είμαι, αναζητώντας νέες μεθόδους διδασκαλίας με βάση τις ανάγκες των μαθητών μου.

Τα τελευταία χρόνια εργάζομαι ως εκπαιδευτικός σε παιδιά ηλικίας 5 - 12 ετών στην άτυπη εκπαίδευση. Διδάσκω Νέες Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών (ΤΠΕ), Εκπαιδευτική Ρομποτική και S.T.E.A.M. και προπονώ ομάδες για τη συμμετοχή τους σε διαγωνισμούς που διοργανώνουν η Eduact και o WROHellas. Η αστείρευτη αγάπη για τα παιδιά και για το επάγγελμά μου με οδήγησε στο να δημιουργήσω τον Εκπαιδευτικό Ιστότοπο - Πληροφορική και Ρομποτική στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση eirzarog.com για να μοιράζομαι μαζί σας το υλικό που ετοιμάζω για τους μικρούς μου μαθητές και το οποίο φυσικά μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όλοι όσοι το επιθυμούν.