Ενίσχυση της Ασφαλείας : Η άσκηση σεισμού στο σχολείο μας

Όπως είναι θεμιτό από πολλούς γονείς και εκπαιδευτικούς, κάθε χρόνο γίνεται μια άσκηση σεισμού. Η άσκηση αυτή έγινε σήμερα στο σχολείο μας και αποδείχτηκε ανεκτίμητης αξίας καθώς είναι αρκετά σημαντική για την προστασία των παιδιών. Η Ελλάδα θεωρείται μια σεισμογενής χώρα και την τελευταία περίοδο παρατηρούμε αρκετούς σεισμούς σε διάφορες περιοχές. Είναι ένας αρκετά σημαντικός λόγος για να ξεκινήσουμε τις ασκήσεις σεισμού και να μπορέσουν τα παιδιά ναι έχουν και τις γνώσεις και την ψυχραιμία για να αντιμετωπίσουν αυτή την κατάσταση. Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να είναι εξίσου ψύχραιμη και εξοπλισμένοι με τις απαραίτητες γνώσεις έτσι ώστε σε μια δύσκολη κατάσταση να να έχουν το θάρρος να την αντιμετωπίσουν. Η σημερινή άσκηση σεισμού είχε μια ιδιαιτερότητα πολύ σημαντική και πολύ ενδιαφέρουσα για τα παιδιά. Υπήρξε μια επίσκεψη από την πυροσβεστική , στην οποία οι πυροσβέστες παρείχαν συμβουλές και σημαντικές πληροφορίες και για τον τρόπο πρόληψης, για τον τρόπο αντιμετώπισης αλλά και για την προστασία από διάφορα ατυχήματα. Δεν μας μίλησαν μόνο για τους σεισμούς αλλά και για τις πυρκαγιές κι τις πλημμύρες. Έκαναν πολύ πιο ενδιαφέρουσα την επίσκεψη τους έχοντας ετοιμάσει ένα παιχνίδι για τα παιδιά από μετατράπηκαν σε μικρούς πυροσβέστες και το κάθε παιδί ανέλαβε δράση με τη σειρά του βάζοντας τη θεωρία σε πράξη. Ένα μεγάλο ευχαριστούμε στην πυροσβεστική υπηρεσία της περιοχής μας για τη συναρπαστική παρουσίαση και τις ανεκτίμητες γνώσεις τους!