Η συμπεριφορά των παιδιών στα σχολεία

Καλησπέρα σας, αγαπητοί μου φίλοι! Η συμπεριφορά των παιδιών στα σχολεία είναι πολλές φορές απρόβλεπτη! Αυτό συμβαίνει, γιατί, ενώ τα παιδιά συνήθως είναι καλοπροαίρετα και συμπονετικά, φιλικά μεταξύ τους από τη φύση τους και μάλιστα πολύ πιο καλόκαρδα από τους ενήλικες, κάποιες φορές παρασύρονται από λάθος πρότυπα (π.χ. κάποιους “ψευτόμαγκες”), ή από το θυμό τους που δεν ξέρουν πώς να τον εκφράσουν σωστά! Γι αυτό, είναι πολύ σημαντικό να σταματούν για λίγο και να σκέφτονται: τι κάνω τώρα, γιατί το κάνω, μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Αυτά, αγαπητοί μου φίλοι, αν κι εσείς πιστεύετε ότι τα παιδιά μπορούν να κάνουν θαύματα δίνοντας καλά παραδείγματα και σε εμάς τους ενήλικες, όπως το πιστεύω εγώ, τότε πείτε το!!!