Τραγούδι

Βήμα 1: Ακούω το τραγούδι "Από πού σαι ποταμάκι;" που μας δείχνει η δασκάλα μας.

Βήμα 2: Συζητώ με τη δασκάλα και τους συμμαθητές μου για τον κύκλο του νερού.

Βίντεο

Βήμα 1: Βλέπω το βίντεο "Η Στιγμούλα εξηγεί τον κύκλο του νερού" που μας δείχνει η δασκάλα μας.

Βήμα 2: Ακούω προσεκτικά ό,τι λέει η Στιγμούλα για το νερό.

Βήμα 3: Συζητώ με τη δασκάλα και τους συμμαθητές μου για όσα καινούρια πράγματα έμαθα για το νερό μέσα από αυτό το βίντεο.

Η θεωρία και οι οδηγίες μου

Σε αυτό το σημείο μπορώ να θυμηθώ τον κύκλο του νερού που συνάντησα στο σημερινό μάθημα παρατηρώντας τις παρακάτω εικόνες.

Εάν θέλω, μπορώ να πατήσω εδώ και να παρακολουθήσω ξανά το βίντεο "Η Στιγμούλα εξηγεί τον Κύκλο του Νερού!" που είδαμε στο μάθημα.

Αφού τα θυμήθηκα, μπορώ να κάνω τις δραστηριότητες που υπάρχουν σε αυτόν τον ιστότοπο.

Μερικές θα γίνουν σήμερα και κάποιες άλλες θα γίνουν αύριο.

Δεν ξεχνώ ότι εάν δυσκολεύομαι όταν θα κάνω τις παρακάτω δραστηριότητες, μπορώ πάντα να επιστρέφω σε αυτό το σημείο για να ξαναθυμηθώ τη θεωρία!

Εάν έχω κάποια απορία, μπορώ να την γράψω στα σχόλια ("Αφήστε ένα σχόλιο") για να μπορέσει να μου απαντήσει και να με βοηθήσει η δασκάλα μου.

Τώρα είμαστε έτοιμοι και έτοιμες να αρχίσουμε τις δραστηριότητές μας!

1η Δραστηριότητα (1η μέρα)

Βήμα 1: Ακούω το τραγούδι "Από πού σαι ποταμάκι;" για να το θυμηθώ!

Βήμα 2: Συμπληρώνω τα κενά με τις λέξεις που λείπουν από το ποίημα.

2η Δραστηριότητα (1η μέρα)

1η Δραστηριότητα (2η μέρα)

Σέρνω τις εικόνες για να τις τοποθετήσω στη σωστή σειρά και να φαίνεται ποιος είναι ο κύκλος του νερού.

2η Δραστηριότητα (2η μέρα)

Βήμα 1: Φτιάχνω μία ζωγραφιά για να δείξω τον κύκλο του νερού.

Βήμα 2: Φέρνω τη ζωγραφιά μου στην τάξη, για να διακοσμήσουμε τους τοίχους της!