ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Ενότητα 1

ΕΝΟΤΗΤΑ 1.
Οι πρώτοι χριστιανοί: δυσκολίες και περιπέτειες

Η εξάπλωση των χριστιανικών κοινοτήτων στον κόσμο
Την ημέρα της Πεντηκοστής, πενήντα ημέρες μετά την Ανάσταση του Χριστού, εμφανίστη­ κε στους μαθητές το Άγιο Πνεύμα, με μορφή πύρινων γλωσσών, πάνω από τα κεφάλια τους. Μετά από αυτό το γεγονός, οι μαθητές έπαψαν να φοβούνται και να κρύβονται κι άρχισαν να κηρύττουν την Ανάσταση του Δασκάλου τους και μάλιστα σε διαφορετικές γλώσσες! Έτσι τους καταλάβαιναν όλοι. Την ίδια κιόλας ημέρα, ο Πέτρος κήρυξε στους πιστούς Ιουδαίους που εί­ χαν έρθει από διαφορετικούς τόπους για να προσκυνήσουν στον ναό. Περίπου 3.000 πίστε­ ψαν και βαφτίστηκαν εκείνη την ημέρα. (Πράξεις 2,1­41)
Με αυτό το γεγονός, που θεωρείται η ιδρυτική πράξη της Εκκλησίας, άρχισε να δημιουρ­ γείται η πρώτη χριστιανική κοινότητα στα Ιεροσόλυμα περίπου το 30 μ.Χ., η οποία περιλάμ­ βανε τους πρώτους Ιουδαίους που προσχώρησαν στη νέα πίστη.