Σκηνικά: Μια ζωγραφισμένη συμφωνία του καλοκαιριού

Η δημιουργία σκηνικών για την καλοκαιρινή εκδήλωση μεταφέρει τους μαθητές μας σε ηλιόλουστες παραλίες, καταπράσινους κήπους ή πάρκα γεμάτα πικνίκ χωρίς να εγκαταλείψουν το χώρο του σχολείου. Από τη ζωγραφική ενός λαμπερού ήλιου μέχρι την κατασκευή φοινικόδεντρων από χαρτόνι, οι μαθητές συμμετέχουν σε μια ζωντανή συγχώνευση τέχνης και φαντασίας. Το σκηνικό μπορεί να απεικονίζει μια γαλήνια παραλία, έναν ήρεμο κήπο ή ένα πολυσύχναστο πανηγύρι, δημιουργώντας το σκηνικό για τις παραστάσεις της εκδήλωσης. Τα σκηνικά, που κυμαίνονται από ψεύτικα χωνάκια παγωτού μέχρι χειροποίητες πεταλούδες, ενισχύουν την οπτική απήχηση. Καθώς οι μαθητές ασχολούνται με διάφορα υλικά και καλλιτεχνικές τεχνικές, μαθαίνουν για την προοπτική, την ανάμειξη χρωμάτων και τη συνεργασία. Αυτή η δραστηριότητα, εμποτισμένη με δημιουργικότητα και χειροτεχνία, ενισχύει την κατανόηση της καλλιτεχνικής αναπαράστασης και του τρισδιάστατου σχεδιασμού, ενώ γεμίζει την εκδήλωση με την ουσία του καλοκαιριού.