Σχολική γιορτή νηπιαγωγείου Περάσματος

Καλημέρα συνάδελφοι, αυτή η συνομιλία αφορά τον σχεδιασμό της σχολικής γιορτής του νηπιαγωγείου μας. Είναι εμφανές το κλίμα ενθουσιασμού εκπαιδευτικών, γονέων και παιδιών και αυτό δυναμώνει περισσότερο το έργο και τη δράση μας.

10 σχόλια για “Σχολική γιορτή νηπιαγωγείου Περάσματος

• Όλα βαίνουν καλώς!
      Το πρόγραμμα συνδιαμορφώνεται με τη βοήθεια των παιδιών, είναι αρκετά τα ενδιαφέροντα τους και οι απόψεις τους εξαιρετικά δημιουργικές! Σίγουρα θα έχουμε υλικό και για τις επόμενες σχολικές εκδηλώσεις. Από μεριά μας έχουμε στο νου κάποιες εκπλήξεις γι’ αυτά, ένα αναμνηστικό δωράκι που θα δωθεί στο τέλος της γιορτής. Μας μένει μόνο να τα παραγγείλουμε.
      Ρίξτε μια ματια εδώ: https://onwood.gr/anamnhstika-dorakia-gia-sxoleia

• Καλημέρα ! Σχετικά με την γιορτή έχω να καταθέσω ότι η συζήτηση που έκανα με τα παιδιά για την γιορτή τα ενθουσίασε, τους μίλησα για τις αρμοδιότητες και τους ρόλους της γιορτής και το καθένα διάλεξε με χαρά αυτό που θέλει.

• Φυσικά, είναι αρκετά πρόθυμοι. Έχουμε κανονίσει μια συνάντηση για να οργανωθούμε καλύτερα. Επιπλέον πολλοί γονείς είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν με την εγκατάσταση του ήχου!

1. Καλημέρα, θα ήθελα επίσης να σας ενημερώσω πως τα παιδιά ήταν αρκετά δραστήρια στο πλαίσιο των εικαστικών εργαστηρίων. Έχουν δημιουργήσει κάρτες-ζωγραφιές για την έναρξη του καλοκαιριού που θα μοιράσουν στους γονείς κατά τη διάρκεια της γιορτής.

• Οι κάρτες από το δημιουργικό εργαστήρι της τάξης θα δώσει μια επιπλέον καλοκαιρινή νότα στο πρόγραμμα της γιορτής, σίγουρα μπορούν να αξιοποιηθούν.

• Χαίρομαι ιδιαίτερα για την όλη πρόοδο των εκπαιδευτικών, την ανταπόκριση των παιδιών και την υποστήριξη των γονέων! Επιτρέψτε μου να προτείνω μια επιπλέον δραστηριότητα για τα παιδιά που μπορεί να ξεκινήσει από αρχή της εβδομάδας και να ολοκληρωθεί τη μέρα της καλοκαιρινής μας γιορτής.
        Τα παιδιά με την βοήθεια μας μπορούν να δημιουργήσουν ψηφιακές ευχετήριες κάρτες στέλνοντάς τες σε δικά τους άτομα, συγγενείς ή φίλους. Στα στοιχεία επικοινωνίας των γονέων έχει συμπεριληφθεί και το email τους από την αρχή της χρονιάς επομένως μια τέτοια δραστηριότητα είναι εφικτή.
        Η ιστοσελίδα για την δημιουργία ψηφιακών καρτών είναι αυτή: https://infowerk.com/gr-el/digital/digital-greeting-cards

2. Με βρίσκετε σύμφωνη, καθώς η εξοικείωση των νηπίων με τη χρήση Η/Υ και εφαρμογών όπως αυτή είναι αρκετά ωφέλιμη. Επιπλέον θα μπορούσε να αξιοποιηθεί και για άλλες γιορτές του νηπιαγωγείου. Επικοινωνούμε την επόμενη εβδομάδα για την εξέλιξη του. Τέλος, η παραγγελία για τα αναμνηστικά δώρα της γιορτής έχει ολοκληρωθεί.