Σχολική Γιορτή 25ης Μαρτίου

1. Συζήτηση με τα παιδιά σχετικά με την γιορτή της 25ης Μαρτίου καθώς και το τι γιορτάζουμε.
  2. Ο/Η εκπαιδευτικός προετοιμάζει τους/τις μαθητές/τριες παρουσιάζοντας ένα εκπαιδευτικό υλικό (π.χ παραμύθια, βίντεο).
  3. Ο/Η εκπαιδευτικός προτείνει στα παιδιά να ζωγραφίσουν τι τους έκανε περισσότερο εντύπωση από τα παραπάνω μέσα.
  4. Με βάση τις προτιμήσεις των μαθητών/τριών, αναθέτει ρόλους ποιημάτων στον καθένα ξεχωριστά.
  5. Δημιουργία ενός γκρουπ χορωδίας για όσα παιδιά δεν επιθυμούσαν να αναλάβουν ποιήματα.
  6. Με τη βοήθεια του/της εκπαιδευτικού, τα παιδιά δημιούργησαν κατασκευές προκειμένου να εμπλουτίσουν τη σκηνή.
  7. Στήσιμο σκηνικών με τη συνεργασία των παιδιών (όπως τοποθέτηση σημαιών από χαρτόνι, μικροφώνων κτλ.)
  8. Έχοντας πραγματοποιήσει όλα τα παραπάνω, ακολουθούν πολλαπλές πρόβες για την επιτυχία της γιορτής.
  9. Ο/Η εκπαιδευτικός επικοινώνησε με τους γονείς των μαθητών/τριών όσον αφορά τις φορεσιές της γιορτής.
  10. Μετά την ολοκλήρωση της γιορτής, ο/η εκπαιδευτικός πρόκειται να επιβραβεύσει τα παιδιά με ένα αναμνηστικό δωράκι.