Σχεδιασμός Καλοκαιρινής Σχολικής Γιορτής

Σε συνεννόηση με τα παιδιά αποφασίσαμε ότι για την λήξη της σχολικής χρονιάς, θα διοργανώσουμε ένα σκετσάκι- θεατρικό. Αυτό το θεατρικό θα βασίζεται στην ομώνυμη ταινία 'Η Αλίκη Στο Ναυτικό'.

1. Ανοίγουμε μια συζήτηση με τα παιδιά, για το τι γνωρίζουν για το Ναυτικό και για την Αλίκη Βουγιουκλάκη.
  2. Ρωτάμε τους μαθητές/τριες εάν έχουν δει την ταινία 'Η Αλίκη Στο Ναυτικό'.
  3. Βλέπουμε όλοι μαζί την ταινία.
  4. Ρωτάμε ποια σκηνή τους έκανε περισσότερο εντύπωση και στην συνέχεια ζητάμε να την αποτυπώσουν στο χαρτί.
  5. Επιλέγουμε με βάση την πλειοψηφία 2 σκηνές που θα παίξουν τα παιδιά.
  6. Βάζουμε τα παιδιά να κατασκευάσουν ένα ναυτικό καπελάκι που προηγουμένως τους έχουμε δείξει.
  7. Συγκεντρώνουμε τους γονείς έτσι ώστε να τους ενημερώσουμε για την ενδυμασία των παιδιών (πχ. συνδυασμός μπλε- άσπρο).
  8. Ως εκπαιδευτικοί έχουμε επιμεληθεί το σκηνικό να περιλαμβάνει τις ζωγραφιές που δημιούργησαν τα παιδιά αφού παρακολούθησαν την ταινία.
  9. Τα παιδιά αναπαριστούν τις 2 σκηνές.
  10. Κλείνοντας, βάζουμε το τραγούδι 'Τράβα μπρος' και καλούμε γονείς και παιδιά να τραγουδήσουν και να χορέψουν.