Καλώς ήρθατε!

Το παρόν ιστολόγιο δημιουργήθηκε για να σας βοηθήσει να κατανοήσετε την Μελέτη Περιβάλλοντος (Γ Δημοτικού) και να ανακαλύψετε τα μυστικά του κόσμου γύρω σας! Σκοπός είναι κάθε μαθητής να έχει την δυνατότητα να μελετήσει το υλικό με τον δικό του ρυθμό, να επιλύσει τις απορίες του, να αλληλεπιδράσει με τους συμμαθητές του και με τον εκπαιδευτικό και να οδηγηθεί στη γνώση, μέσα από διασκέδαση και παιχνίδι! Για την καλύτερη κατανόηση του μαθήματος, προσφέρονται εικόνες, παιχνίδια, κουίζ, εκπαιδευτικά βίντεο, σύνδεσμοι και συνεργατικές δραστηριότητες που θα εμπλουτίσουν την μαθησιακή εμπειρία και θα οδηγήσουν σε ενεργητική συμμετοχή και μεγαλύτερη εμπλοκή του μαθητή στη μαθησιακή διαδικασία. Ας ξεκινήσουμε μαζί, σαν μικροί επιστήμονες, να ανακαλύψουμε το περιβάλλον γύρω μας!