Mini πίτσα

320 γρ. νερό

300 γρ. τσένταρ

αλάτι

πιπέρι                                                                       Για τη σάλτσα :

ρίγανη                                                                       3 κ.σ. πελτέ ντομάτας

20 ντοματίνια                                                          6 ντομάτες μέτριες

2 πιπεριές πράσινες                                              1 κ.γ. ελαιόλαδο

Μέθοδος εκτέλεσης :

1. Ανακατεύουμε το αλεύρι με το αλάτι , τη ζάχαρη και την μαγιά σε ένα μπολ.
  2. Δημιουργούμε μια γούβα και προσθέτουμε το νερό και το ελαιόλαδο.
  3. Ανακατεύουμε με ένα κουτάλι και μετά με το χέρι για να μπορέσουμε να σχηματίσουμε μια ζύμη.
  4. Ζυμώνουμε για 10 λεπτά μέχρι να πάρουμε μια λεία και ελαστική ζύμη.
  5. Βάζουμε τη ζύμη σε ένα ελαφρά λαδωμένο μπολ.
  6. Πασπαλίζουμε με λίγο αλεύρι την πάνω μεριά της ζύμη και κλείνουμε το μπολ με μεμβράνη.
  7. Αφήνουμε να ξεκουραστεί η ζύμη για 15 λεπτά.
  8. Με τη βοήθεια επιπλέον αλευριού και του πλάστη, ανοίγουμε φύλλο ενός εκατοστού.
  9. Με τη βοήθεια ενός ποτηριού ή ενός τσερκιού διαμέτρου 10 εκατοστών κόβουμε δίσκους ζύμης.
  10. Τους αφήνουμε σκεπασμένους με μία πετσετούλα για 15 λεπτά.
  11. Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180° C στον αέρα.
  12. Καθαρίζουμε τις ντομάτες από τα σπόρια τρίβουμε στον τρίφτη και ενσωματώνουμε με τον πελτέ και το ελαιόλαδο. Απλώνουμε το μείγμα της σάλτσας στα πιτσάκια κι από πάνω μοιράζουμε το κίτρινο τυρί. Κόβουμε τα ντοματίνια στα τρία και τις πιπεριές σε μικρά κυβάκια, και τα τοποθετούμε πάνω στα πιτσάκια.
  13. Προσθέτουμε αλάτι, πιπέρι και ρίγανη.
  14. Ψήνουμε για 12-15 λεπτά μέχρι να λιώσει το τυρί.

Οι συνταγές έχουν επιλεγεί από εργασία των μαθητών και μαθητριών του τμήματος Δ2.