“Ώρα τηλεκπαίδευσης”…..

dlΑυτό τον καιρό ως γνωστόν όλοι μας ταλαιπωρούμαστε από τον κορονοϊό. Έτσι η εφημερίδα μας αποφάσισε να κάνει μια έρευνα και να ρωτήσει τα παιδιά του σχολείου μας, από όλες τις ηλικίες, σχετικά με το πως περάσανε την περίοδο της καραντίνας και πως ήταν η τηλεκπαίδευση. Θα διαβάσετε απαντήσεις στις ερωτήσεις που τους κάναμε, τι υποστήριξαν τα παιδιά από κάθε τάξη καθώς και τις απόψεις τους σχετικά με το αν πέρασαν καλά ή άσχημα.

Α΄Δημοτικού

Τα παιδιά της πρώτης δημοτικού μας είπαν πως τους άρεσε πιο πολύ το σχολείο, παρά η τηλεκπαίδευση, διότι στην τηλεκπαίδευση άκουγαν πολλά «μικροφωνίσματα» και τους ήταν πολύ δύσκολο να καταλάβουν τι τους έλεγε η δασκάλα τους. Μία μαθήτρια μας είπε ότι κατά την διάρκεια της καραντίνας έπαιζε με την αδερφή της.

Β Δημοτικού

Τα παιδιά της δευτέρας δημοτικού μας είπαν, πως δεν τους άρεσε η τηλεκπαίδευση, γιατί κοιτούσαν συνεχώς μέσα από μια οθόνη. Ένας μαθητής, μας είπε ότι δεν περνούσε καλά στην καραντίνα, γιατί δεν μπορούσε να δει τους φίλους του και να κάνει τα πράγματα που έκανε πιο παλιά.

Γ΄Δημοτικού

Τα παιδιά τη τρίτης δημοτικού μας είπαν επίσης πως δεν τους άρεσε η καραντίνα, γιατί δεν έβλεπαν τους φίλους τους και δεν μπορούσαν να κάνουν αυτά που ήθελαν.

Δ΄Δημοτικού

Στα παιδιά της Τετάρτης τάξης δεν άρεσε η τηλεκπαίδευση, γιατί δεν έβλεπαν την τάξη ζωντανά. Μία μαθήτρια μας είπε πως πέρασε την καραντίνα ζωγραφίζοντας και παίζοντας με την οικογένειά της.

Ε΄Δημοτικού

Στα παιδιά της πέμπτης τάξης άρεσε η καραντίνα, γιατί ήταν μια πρωτότυπη εμπειρία που πολλοί άλλοι δεν έχουν ζήσει και παρόλο που ήταν όλοι τους κλεισμένοι στα σπίτια τους, μπορούσαν να βλέπουν ο ένας τον άλλο εξ αποστάσεως. Ένας μαθητής, μας είπε πως πέρασε μια χαρά στην καραντίνα, γιατί είχε τον υπολογιστή και την gaming  καρέκλα του.

Στ΄Δημοτικού

Στα παιδιά της έκτης τάξης δεν άρεσε η τηλεκπαίδευση, γιατί δεν υπήρχαν διευκρινίσεις για το μάθημα εξ αποστάσεως κι όταν είχαν κάτι δύσκολο δυσκολεύονταν να το μάθουν.

Αυτές ήταν κάποιες από τις απαντήσεις που μας έδωσαν τα παιδιά από τις τάξεις.

Συμπερασματικά στην πλειοψηφία των παιδιών δεν άρεσε η καραντίνα κι η τηλεκπαίδευση γιατί ήταν κουραστική. Όλοι μας περιμένουμε με αγωνία να τελειώσει το θέμα του Covid, να βγάλουμε τις μάσκες και να επιστρέψουμε στην παλιά μας ρουτίνα.

Μέχρι τότε τηρούμε τα μέτρα και μένουμε ασφαλείς!