Το Δημοτικό Σχολείο Συκιάς

Το Δημοτικό Σχολείο Συκιάς ιδρύθηκε πριν το 1900. Τα παλαιότερα αρχεία που φυλάσσονται στο σχολείο χρονολογούνται από το 1904. Σύμφωνα με επίσημες καταγραφές το μαθητικό δυναμικό του, είχε φτάσει να αριθμεί μέχρι και 450 παιδιά. Η λειτουργία του σχολείου διακόπηκε την περίοδο της γερμανικής κατοχής, ενώ το 1968 το κτίριο καταστράφηκε μερικώς από πυρκαγιά. Οι κάτοικοι του χωριού κινητοποιήθηκαν άμεσα ώστε να επισκευαστεί όσο το δυνατόν συντομότερα. Από την αρχή σχεδόν της ίδρυσης του λειτουργούσε πρωινός και απογευματινός κύκλος, καθώς δεν επαρκούσε ο αριθμός των αιθουσών. Ο απογευματινός κύκλος σταμάτησε να λειτουργεί το 1998, όταν και παραδόθηκε το νέο κτίριο.

Το παλιό Δημοτικό Σχολείο βρίσκεται επιβλητικά χτισμένο με γρανίτη στο κέντρο του χωριού, πάνω σε έναν λόφο. Έχει πανοραμική θέα όλου του χωριού και της θάλασσας. Σήμερα λειτουργεί στεγάζοντας τμήματα του Πολιτιστικού Συλλόγου Συκιάς "Τα Συκιωτάκια".