Γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου!

Κάθε χρόνο αυτή τη μέρα, βάζουμε τα καλά μας, πηγαίνουμε στο σχολείο μας και όλοι μαζί γιορτάζουμε τη διπλή γιορτή της 25ης Μαρτίου.

Φέτος, λόγω των απρόσμενων συνθηκών που όλοι βιώνουμε, η γιορτή μας αυτή δε θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου. Μπορεί όμως να σταθεί αφορμή, για να περάσουμε ποιοτικό χρόνο στο σπίτι με τα παιδιά, μαθαίνοντας πράγματα για την Επανάσταση, ακούγοντας τραγούδια, παίζοντας παιχνίδια και κάνοντας κατασκευές. Ξεκινάμε με μία παρουσίαση, που με απλά λόγια εξηγεί στα παιδιά τι γιορτάζουμε στις 25 Μαρτίου.

Στη συνέχεια, μπορούμε να φτιάξουμε την Ελληνική Σημαία, τοποθετώντας κάθε κομμάτι στο σωστό σημείο:

Μπορούμε ακόμη να παίξουμε ένα παιχνίδι μνήμης με τις σημαίες διαφόρων κρατών:

Ή να αντιστοιχίσουμε την κάθε σκιά στο σωστό τσαρούχι!

Και τέλος, δημιουργούμε μία πρωτότυπη κατασκευή, με τον τσολιά που κρατάει τη σημαία.

Εκτυπώστε το φύλλο εργασίας, κατά προτίμηση σε λεπτό χαρτόνι, και δώστε το στα παιδιά να το χρωματίσουν και να το κόψουν. Έπειτα, συναρμολογήστε τη βάση του και Έτοιμο!!!

Χρόνια Πολλά!

*Οι παραπάνω δραστηριότητες δημιουργήθηκαν από τις εκπαιδευτικούς Πηνελόπη Κερασοβίτη, Μαρία Περίκου και Ειρήνη Μπάνου